Najprościej mówiąc, touroperator to organizator wyprawy, natomiast biuro podróży jest jedynie pośrednikiem w zakupie wycieczki.
Biuro podróży pośredniczy w sprzedaży ofert organizatorów turystyki, czyli touroperatorów. Jego praca polega na przygotowaniu oferty różnych podmiotów, a więc tym samym klient dostaje więcej propozycji wyjazdów niż u touroperatora. W biurze podróży znajdziemy również porównanie różnych ofert i możliwość wyboru najtańszej opcji. Na życzenie otrzymamy wykaz pełnych kosztów wycieczki. Jednak ze względu na fakt, iż jest ono jedynie pośrednikiem, nie odpowiada za sprawy organizacyjne.

Co należy do kogo?
Warunki transportu, zakwaterowania, jakość świadczonych usług, opieka rezydenta podczas wyjazdu, ubezpieczenie – te kwestie leżą w gestii touroperatora, który jest podmiotem określanym ustawowo jako organizator turystyki. Od niego możemy domagać się zatem realizacji wybranych usług w zakresie bezpieczeństwa i komfortu w trakcie wypoczynku, jak i terminowości wszystkich świadczeń.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na obniżeniu kosztów wycieczki i dopasowaniu konkretnej oferty do naszych oczekiwań, zdecydujmy się skorzystać z usług biura podróży. Jeśli natomiast chcemy postawić na już sprawdzonego organizatora wyjazdu, szukajmy wśród touroperatorów.
(MW / Fot. Pixabay/cc0)