Wiza do Iranu
Planujesz wybrać się do Iranu? Iran staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym i wybiera się tu coraz więcej Polaków. Szukasz praktycznego tekstu, z którego dowiesz się, jak uzyskać wizę krok po kroku? Można ją wyrobić szybko i bez stresu, a następnie polecieć na zwiedzanie tego pięknego i interesującego kraju. Persja zachwyca i zaskakuje!

Dlaczego warto?
Przekonaj się, że Iran to wspaniała architektura, wspaniałe bezkresne przestrzenie i gościnni oraz serdeczni ludzie. Skonfrontuj z rzeczywistością swoje uprzedzania, które zaszczepiły w Tobie krążące powszechnie mity. Dostępne w atrakcyjnej cenie bilety lotnicze zachęcają do podróży!

Uproszczone procedury
Trzeba przyznać, że infrastruktura turystyczna w Iranie jest coraz lepiej rozwinięta, a wymogi wizowe uproszczone. Można ją uzyskać na miesiąc i zniesiono przeciwwskazania, aby ją otrzymać kilka razy. Co więcej, można ubiegać się o nią na każdym międzynarodowym lotnisku.

Wiza na lotnisku czy wcześniej?
Zwykle z uzyskaniem wizy do Iranu nie ma problemów – trzeba wypełnić odpowiednie formularze i wpłacić ustaloną kwotę, a także odpowiedzieć na podstawowe pytania, m.in. o hotel itd. Mimo wszystko bezpieczniej jest wyrobić sobie wizę przed odlotem – ale niekoniecznie warto korzystać z pomocy pośrednika.

Samodzielnie czy korzystając z pomocy pośrednika?
Zażyczy on sobie wysłanie mu wypełnionego wniosku i zdjęcia, a także dostarczenia paszportu. Koszty mogą okazać się niezwykle wysokie – nawet ok. 700-800 zł od osoby (opłaty za zaproszenie ze strony irańskiej, opłata wizowa, opłata za kuriera, koszty pośrednictwa itd.).

Można przepłacać albo spróbować działać samodzielnie. Trzeba wejść na stronę Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, zakładkę Sprawy konsularne, Wizy, Wiza turystyczna. Tu znajdują się informacje, jakie dokumenty są wymagane. Z kolei numer pozwolenia na wydanie wizy uzyskany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Iranu można uzyskać za pośrednictwem irańskich agencji turystycznych lub polskich serwisów konsularnych. Okazuje się, że te polskie są jednak 2- lub 3-krotnie droższe!

Potrzebny jest też paszport ważny przez co najmniej 6 następnych miesięcy, dowód wpłaty za wizę, dowód wykupienia ubezpieczenia turystycznego itd. – może na złożyć osobiście w Ambasadzie Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie albo wysłać kurierem.

Irańskie agencje turystyczne, może nie wszystkie, ale warto pytać znajomych o te sprawdzone, odpowiadają profesjonalnie i liczą sobie znacznie mniej niż agencje polskie. Pamiętajcie jednak, aby korzystać z pomocy tylko jednej, gdyż w innym wypadku formalności zostaną zdublowane, a wiza może zostać odrzucona. Po wizę do ambasady w Warszawie nie trzeba wybierać się osobiście. Wniosek wypełnia i składa się online, a paszport z wbitą pieczątką przywozi kurier. Prawda, że proste?

Bartek, f:3dman_eu /Pixabay