iran informacje praktyczne - co warto wiedzieć


Przed wyjazdem do Iranu należy wcześniej poznać panujące tu zwyczaje, aby niechcący nie urazić rdzennych mieszkańców. Najlepiej kupić dobrej jakości przewodnik oraz poczytać w internecie, co robić, czego nie wolno, aby w przyszłości wiedzieć, czego mamy się spodziewać i jak reagować w różnych sytuacjach.

Irańska Gościnność ponad wszystko


Irańczycy są bardzo gościnni. Z chęcią zaproszą spotkanego turystę na herbatę lub lunch (tak nazywają obiad jedzony przed wieczorem) do swojego domu. Jeżeli zdecydowaliśmy się u kogoś przenocować, to musimy się liczyć z tym, że zostaniemy u niego co najmniej do lunchu. W końcu nie wypada gościa puszczać głodnego do domu. Pamiętajmy jednak, żeby nie nadużywać tej gościnności i przyjmować zaproszenia tylko, gdy ktoś bardzo nalega.

Parki i pikniki w Iranie


Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to jedna z najpopularniejszych rozrywek mieszkańców Iranu. W każdym mieście znajduje się przynajmniej jeden wyznaczony do urządzania pikników punkt, z miejscem na położenie koca, bieżącą wodą i łazienką w niedalekiej odległości.

Nocowanie w namiocie w Iranie


Nocowanie pod namiotem w parku zazwyczaj jest nielegalne, ale w niektórych, większych miastach, są wyznaczone do tego miejsca. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób dysponujących skromnym budżetem. Natomiast lepiej nie spać w namiocie poza miastem, bo jest to bardzo niebezpieczne dla turystów.