Początki tego irańskiego miasta datują się na czasy imperium Medów, a jego nazwa pochodzi od władcy sasanidzkiego Jezdegerda Pierwszego. To w Jazd znaleźli schronienie zaratusztrianie, którzy uciekali przed przymusową islamizacją. Do dziś jest to miejsce kultu religijnego.
Położone na styku Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota, choć słynące z wielkiej suszy, cieszy się uznaniem turystów. Już przy samym wjeździe do miasta możemy natknąć się na Wieże Milczenia. Na tych dwóch wzgórzach zoroastarianie składali zwłoki swoich rodzin na pożarcie sępom. Warto wiedzieć, że zoroastarianie tradycyjny pochówek uważali za niegodny, bowiem wierzyli, że ziemia, w której znajdują się szczątki zmarłych, nie jest czysta. Również dlatego nie kremowali zwłok.

Muzeum Wody
Suche miasta, tak jak Jazd, potrzebują nawadniania ziemi i dostarczania wody pitnej. Dlatego w Iranie istnieje rozległa sieć podziemnych kanałów, tzw quanats. Tę tradycyjną metodę dostarczania wody można oglądać właśnie w Muzeum Wody. Zobaczymy tu też narzędzia związane z wydobywaniem i użytkowaniem wody oraz liczne fotografie przedstawiające system irygacyjny.