Wiele osób twierdzi, że najszybciej, ale także najbezpieczniej poruszać się po obcym kraju taksówkami. Jeśli chodzi o Iran – niekoniecznie. Taksówki odstraszają tu przede wszystkim wysokimi cenami. I wbrew pozorom wcale nie tak wielu turystów z nich korzysta.

W irańskich miastach najbardziej popularne są miejskie autobusy. Ich największą zalety są ceny biletów – bardzo niskie, każdy może sobie na nie pozwolić. Za kilkugodzinny przejazd tym środkiem transportu zapłacimy równowartość kilku dolarów.

Za to pociągiem niezbyt warto wybierać się w podróż po Iranie. Kolej jest tu dość słabo rozwinięta, brakuje linii kolejowych, pociągi jeżdżą zdecydowanie zbyt rzadko.

Dobrym sposobem na zwiedzanie irańskich miast jest wynajęcie wspólnej taksówki. Polega to na tym, że czeka się na kilka osób, które wybierają się w tym samym kierunku. Po drodze wysiadają jedni, wsiadają inni. Podróżując w ten sposób zapłacimy o wiele mniej niż za tradycyjną taksówkę, którą pojedziemy tylko my sami. Mankamentem jest brak dojazdu do konkretnego celu, ale już w jego okolice dostaniemy się bez problemu.

Można podróżować też minibusem. Jest on znacznie tańszy od taksówek, nawet tych wspólnych, zabiera mniej osób niż autobus, ale jedzie powoli. To gratka dla tych, którzy chcą zza szyb minibusu oglądać irańskie krajobrazy i śledzić życie lokalnej społeczności.
(MW)