Mówią, że bazary w Iranie nie mają sobie równych – wprost nie można się opędzić od kolorów, barw i kształtów rozmaitych przedmiotów, których na próżno szukać gdzie indziej.
Na pewno warto skusić się na perskie dywany, które są nie tylko pięknie, kolorowe i ręcznie tkane, ale i bardzo trwałe. Podobnie jak irańskie obrusy. Różnica polega jednak na cenie, gdyż dywany mogą sięgać nawet kilku tysięcy dolarów. Miny to z kolei miedziane naczynia, malowane i profilowane na wzór sklepień meczetów. Misterne wzory, żywe kolory również mają swoją cenę. Ale drobne przedmioty można kupić już za kilka dolarów. Im większy przedmiot i precyzyjniej malowany, tym jego cena będzie wyższa.
Przyprawy to kolejna wyjątkowa pamiątka z Iranu. Przede wszystkim szafran, z którego słynie właśnie ten kraj. Warto kupić również kurkumę oraz sumak.
Pamiętajmy, że w Iranie nie tylko można, ale i wręcz trzeba się targować – należy to do dobrych obyczajów. Podobnie jak zaproszenie przez sklepikarzy do wspólnego wypicia filiżanki herbaty.