Irańskie kobiety muszą mieć zakryte włosy i biodra, a mężczyźni powinni nosić długie spodnie, niezależnie od temperatury. Nawet jeśli jesteśmy turystami, okazując szacunek miejscowej ludności oraz przestrzegając prawa tego kraju, nie powinniśmy epatować swobodą stroju.

Kobietom zaleca się już od chwili wylądowania nosić chustę we wszystkich miejscach publicznych, długą spódnicę lub spodnie i zakryte buty. Odsłonięte nogi są absolutnie zakazane! Mężczyźni muszą natomiast zaopatrzyć się w długie spodnie i koszulę z rękawami.

W czasie ramadanu
Pamiętajmy, że kobiety nie podają tu ręki mężczyznom ani mężczyźni kobietom. Jeśli przyjechaliśmy w czasie ramadanu, nie możemy w miejscach publicznych jeść, pić ani palić.

Irańczykom nie wolno wznosić toastów, zakazany jest także uścisk dłoni pomiędzy osobami różnych płci, a młode irańskie panny nie mogą przebywać poza domem po godzinie 21.

Przed wyjazdem do Iranu warto wiedzieć, że nie wwieziemy do tego kraju alkoholu, narkotyków ani pism pornograficznych. Turystów zdziwi, a może nawet zbulwersuje fakt, że w Iranie nie znajdziemy w toaletach papieru toaletowego. Jest za to wężyk z kranem i dzbanek na wodę.

Uwaga na zdjęcia!
Cóż to za wspomnienie wyjazdu do egzotycznego kraju bez podparcia go zdjęciami…! A jednak uważajmy przy fotografowaniu. Bezwzględny zakaz robienia zdjęć obowiązuje w przypadku obiektów rządowych, policyjnych i wojskowych, lotnisk, portów, ambasad oraz instalacji nuklearnych. Nie wolno również fotografować osób umundurowanych, jak również ich pojazdów. Co do osób miejscowych – zawsze pytajmy je o zgodę.

Żółte i zielone taksówki
Jeśli chcesz wynająć samochód w Iranie, musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Benzyna jest łatwo dostępna na stacjach paliwowych, ale olej napędowy kupimy tylko na wybranych stacjach przy trasach tranzytowych. Najlepiej przemieszczać się taksówkami
o kolorze żółtym lub zielonym, którymi kierują zarejestrowani taksówkarze.