Wirusowe zapalenie wątroby typu B
To jedna z najgroźniejszych chorób, niezwykle zaraźliwa. Dla porównania: HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Do zakażenia WZW typu B wystarczy zaledwie kropla krwi, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy w salonie tatuażu lub piercingu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem. U osób zakażonych pojawiają się nudności, bóle mięśni, gorączka i żółtaczka. Konsekwencją zachorowania są uszkodzenia wątroby. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed wirusem jest szczepienie ochronne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wirusem żółtaczki można zarazić się bezpośrednio od osoby chorej lub drogą pokarmową. Ostre objawy mijają po kilku dniach, ale wirus może doprowadzić do znacznych uszkodzeń wątroby. Skuteczną ochroną przed zarażeniem jest wykonanie szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Zdrowie i służba zdrowia w IranieZainfekowana woda, niedogotowane mięso, niemyte warzywa to najczęstsze sytuacje, które mogą wywołać poważne choroby zakaźne.

Co ważne, stuprocentowej gwarancji ochrony przed zachorowaniem nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu czy zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą lub spożycie jej w postaci lodu w drinku.

Dur brzuszny w Iranie


Zarażenie durem brzusznym odbywa się drogą pokarmową i w wyniku picia skażonej wody. Objawami choroby są biegunka, gorączka, złe samopoczucie i brak apetytu. Leczenie obejmuje lekkostrawną dietę, nawadnianie organizmu i antybiotykoterapię. Ryzyko zakażenia można jednak zmniejszyć aż o 90 procent stosując szczepionkę, której jedna dawka daje odporność nawet do 3 lat.

Wścieklizna w Iranie


Zakażenie najczęściej następuje w wyniku ugryzienia przez zwierzę, które jest nosicielem wirusa. Wściekliznę mogą przenosić nie tylko psy i lisy, ale również małpy i inne zwierzęta, z którymi mamy kontakt w miejscach turystycznych. Przebieg choroby jest ciężki, jej objawy to m.in.: gorączka, uczucie niepokoju, zmiany czucia, nadpobudliwość. Jest to choroba śmiertelna.