Zadbaj o stosowny ubiór

Jak się ubrać, idąc do meczetu? W przypadku mężczyzn wystarczy T-Shirt oraz spodnie, które zakrywają kolana. Panie muszą zakryć znacznie więcej, ponieważ całe nogi, ramiona, a także włosy. Chustę wystarczy jednak tylko narzucić na głowę, nie musi zakrywać tyle, ile u muzułmanek. Jest też jedna część garderoby, która trzeba zdjąć i są to... buty. Czasem zostawia się je w specjalnym miejscu przed wejściem lub wręcza wyznaczonej do tego osobie.

Nie korzystaj z telefonu

Meczet to miejsce modlitwy, spokoju i wyciszenia. Niewskazane są więc rozmowy przez telefon, a urządzenie warto po prostu wyciszyć, aby nagle nie zabrzmiał głośny telefoniczny dzwonek. Lepiej też nie pisać smsów, natomiast jeśli chodzi o fotografowanie, panowie powinni robić zdjęcia paniom tylko, jeśli wyrażą na to zgodę.

Zwróć uwagę na rozdział płci

Ostatnie zdanie poprzedniego akapitu wprowadziło nas nieco w tematykę obecnego. Otóż w islamie panują restrykcyjne zasady co do zachowania osób odmiennej płci i tak niespokrewnione ze sobą osoby płci nie mogą zbytnio się spoufalać, a w meczetach znajdują się osobne sale modlitwy dla pań i panów. Oczywiście niemuzułmanie będą mogli zwiedzić meczet wraz z drugą połówką, nie powinni jednak okazywać sobie czułości, w tym nawet tak niewinnego gestu, jak trzymanie za rękę. W innym wypadku uwagę może nam zwrócić nawet ochroniarz obiektu.

Olga,