można się bawić, ale cicho
W praktyce wygląda to jednak tak, że wielu Irańczyków słucha muzyki i tańczy w prywatnych domach. Robi to jednak na tyle cicho, aby nie usłyszeli sąsiedzi. Jest też niepisana zasada, że gdy pod oknem przechodzi policja, to mieszkańcy domu ściszają muzykę, a policjanci udają, że niczego podejrzanego nie zauważyli. Oczywiście nie zawsze można natrafić na tak przyjaznych policjantów.

popularne pikniki
W Iranie za niedozwoloną imprezę może być uznana nie tylko domówka z tańcem i śpiewem, ale również zwykłe spotkanie się w pięć osób przy herbacie. A wszystko dlatego, że spotkanie ma miejsce w prywatnym pomieszczeniu. Spotykanie się ze znajomymi na świeżym powietrzu jest dozwolone. Stąd popularną rozrywką w Iranie są pikniki. Popularną rozrywką jest również spotykanie się w herbaciarni.

jak tańczyć na weselu?
Jeśli lubisz tańczyć a jesteś w Iranie, to dobrze byłoby, abyś załapał się na jakieś wesele. Taniec na weselach jest bowiem dozwolony. Oczywiście i tu istnieje haczyk, bo tańczyć można tylko z osobą tej samej płci i w osobnych salach. Z osobą płci przeciwnej tańczyć można tylko wówczas, gdy jest się zaręczonym lub zamężnym.

kto może śpiewać?
Legalnie w Iranie śpiewać mogą tylko ptaszki. Wszyscy więc zazdroszczą ptaszkom szczebioczącym bez poczucia winy. Na uroczystościach głośne śpiewy trwają tylko kilka minut, by przeistoczyć się w szept. Kierowcy wykorzystują to, że wolno nucić we własnym samochodzie i często śpiewają sobie pod nosem melodie.

Anna Nowak,foto:Claudio_Scott/pixabay