Informacje ogólne
Iran to państwo na Bliskim Wschodzie mające powierzchnię 1 628 771 km2. Graniczy z Irakiem, Turcją, Nachiczewańską Republiką Autonomiczną, Armenią, Azerbejdżanem i Turkmenistanem, a także z Pakistanem i Afganistanem. Przylega do niego wybrzeże Morza Kaspijskiego oraz wody Zatoki Perskiej i Omańskiej.

W Iranie turystyka jest jedną z najlepiej prosperujących gałęzi gospodarki. Są tu wspaniałe widoki, jak i pozostałości po perskim imperium, dlatego ruch turystyczny rozkręca się z roku na rok (według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych).

Wymagana wiza
Iran wymaga od turystów wizy. Procedura otrzymania zezwolenia na wjazd może być kłopotliwa, zgodnie z wpisem na oficjalnej stronie turystycznej kraju. Dlatego najlepiej zatroszczyć się o to jeszcze w Polsce – można ją wyrobić w ambasadzie Iranu w Polsce. Trzeba jednak zatroszczyć się o to wcześniej, bo może to potrwać nawet do dwóch miesięcy. Turystyczna wiza irańska jest ważna przez miesiąc.
Trzeba przygotować paszport ważny co najmniej 90 dni oraz dokonać opłaty. Z powodu trudnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem Iran może nie wyrazić zgody na wjazd osobie mającą w paszporcie pieczątkę lub wizę Izraela sprzed co najmniej roku. Wizę można też teoretycznie otrzymać na lotniskach, ale jest to duże ryzyko i wcześniej trzeba złożyć wniosek online – wybór ambasady jest jednak bezpieczniejszy.

Śledź aktualne informacje
Przed wyjazdem sprawdź też aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są tu m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżnych, dane kontaktowe do ambasady Polski w Teheranie, aktualizacje związane z pandemią koronawirusa.

KwK