obowiązkowa chusta
Kobieta nie może odkrywać włosów, kiedy znajduje się na zewnątrz budynku prywatnego. Chusta musi przykrywać przynajmniej większość włosów. Musi też przykrywać dekolt, łokcie, ramiona, biodra. Jeśli nie jesteś zakryta, możesz dostać mandat, a policja obyczajowa może odprowadzić Cię na posterunek policji.

Ciekawostka – do niedawna w Iranie musiały być zakryte nadgarstki, a obecnie możesz już założyć bluzkę 3/4. W dodatku w większych miastach irańskie kobiety nagminnie łamią zakaz zakrywania bioder. Z kolei w mniejszych miastach irańskie dziewczyny noszą bardzo często czadory, zakrywające je od stóp do głów.

skromnie, ale bez przesady
A oto kolejna rada dla kobiet turystek w Iranie – nie zakrywajcie się zbyt mocno. Dlaczego? Bo Iranki jak tylko mogą starają się omijać zakazy i jak tylko się da eksponują swoje ciało. Dlatego zakrywająca restrykcyjnie ciało turystka wyda im się podejrzana.

Ciekawostka – jeśli jesteś turystką, nie bój się przyjazdu do Iranu, nie bój się, że nie będziesz miała w czym chodzi. Do walizki zapakuj przede wszystkim długą koszulę, którą będziesz nosiła na zwykły t-shirt bez dekoltu.
mężczyzna tylko w koszuli

Jeśli jesteś mężczyzną, nie chodź w krótkich spodenkach, gdyż jest to zabronione.
Ciekawostka – jeśli mężczyzna chce być postrzegany w Iranie poważnie, zamiast t-shirtu powinien założyć koszulę.

Anna Nowak, f:Henrivh/Pixabay