Przygody podczas zagranicznych wakacji mogą być ciekawym doświadczeniem, ale pod warunkiem, że nie osłabią znacznie naszego portfela. A tak może się stać, gdy zapomnimy dopełnić niezbędnych formalności przed wyjazdem i przyjdzie nam płacić za opiekę medyczną...
Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie – mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby ich uniknąć, należy zaopatrzyć się wcześniej w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, która daje możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach unijnych. Karta wydawana jest bezpłatnie, na podstawie dowodu osobistego. Jej okres ważności to 6 miesięcy. Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ. Średni czas oczekiwania na wydanie EKUZ to około 2 tygodnie. Uwaga: okres ważności EKUZ liczony jest od dnia złożenia wniosku w NFZ.
Zastanówmy się też, czy nie przyda się nam ubezpieczenie turystyczne na pokrycie kosztów np. utraty lub naprawy uszkodzonego sprzętu, transportu medycznego po wypadku, utraconego bagażu (więcej informacji znajdziemy na stronie Rzecznika Ubezpieczonych – www.rzu.gov.pl).

(MW)