Zanim wyjedziemy do egzotycznego kraju, zróbmy kopię wszystkich niezbędnych dokumentów: paszportu, kart kredytowych, czeków podróżnych, biletów oraz ubezpieczenia. Jedną z nich zostawmy u rodziny, a drugą weźmy ze sobą, pakując ją w inne miejsce niż oryginały.

Podróżując komunikacją zbiorową bądźmy czujni, by nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Nie przechowujmy pieniędzy w jednym miejscu, nie zostawiajmy swoich bagaży pod opieką obcych, nie nawiązujmy bliższych znajomości ze współtowarzyszami podróży. Jeśli podróżujemy samotnie, nie zasypiajmy w pociągu czy autobusie, nie korzystajmy również z poczęstunków, które oferują nieznajomi.

Planując wyjazd w egzotyczne miejsce, zaszczepmy się przed groźnymi chorobami. Zbierzmy także informacje o zwyczajach mieszkańców i noszonych tam strojach. Nie zabierajmy ze sobą drogiej biżuterii i nie nośmy przy sobie całej gotówki.

Przydatny gwizdek
Gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie, zachowujmy się możliwie jak najgłośniej tak, aby ściągnąć na siebie uwagę otoczenia. Być może uda nam się zdezorientować napastnika i sprawić, że ucieknie; w ten sposób przyciągniemy też uwagę innych ludzi. Warto mieć przy sobie choćby zwykły gwizdek, którego użyjemy, gdy ze strachu nie będziemy mogli wydobyć z siebie nie tylko krzyku, ale i głosu.

Podróżujący własnym autem powinni przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu, a podczas podróży powrotnej nie odkładać godziny wyjazdu na ostatnią chwilę – przekraczając dozwoloną prędkość nie tylko narażamy się na punkty karne, ale ryzykujemy własnym oraz innych zdrowiem i życiem.

(MW / Fot. Pixabay/cc0)