Co mówi na ten temat polski rząd?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znaleźć można instrukcje służące bezpiecznemu pobytowi w Iranie. Są tam informacje nie tylko o wizie czy szczepieniach, ale również lista miast i regionów, których lepiej unikać. MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym na terytorium całego kraju.

Iran bezpieczny czy niebezpieczny?
Z relacji osób, które odbyły podróż do Iranu, można wywnioskować, że nie jest to kraj bardziej niebezpieczny niż inne duże turystyczne miejsca. W dobrze rozwiniętych miastach, takich jak Teheran, możemy się spodziewać wszystkich znanych nam wygód takich jak autobusy miejskie, piękne parki, śmietniki. Najniebezpieczniejszą sytuacją w Teheranie jest przechodzenie przez jezdnie i trzeba w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność. Panie podróżujące metrem mają też możliwość skorzystania ze specjalnych damskich wagonów, co chroni przed ewentualnym napastowaniem. Dworce w Iranie również są czyste i bezpieczne, a mieszkańcy kraju przyjaźnie nastawieni do turystów.

Jak wszędzie – zachowaj ostrożność
Aby w Iranie czuć się bezpiecznie, trzeba po prostu zachować tam zwykłe zasady podróżowania po obcym kraju. Nie zostawiajmy samotnie bagażu, nie zapuszczajmy się samotnie w nieznane rejony po zmroku i nie oddawajmy paszportu cywilom. Warto też zawczasu dowiedzieć się, jakie zasady (m.in. dotyczące ubioru) panują w Iranie i gdzie mieści się ambasada RP.

Olga, f: Alexas_Fotos/ Pixabay